lang Polski

19/03/2012

19 marca, w dzień imienin patrona Krakowa, w sali Fontany w pałacu Krzysztofory odbyło się uroczyste wręczenie dorocznych nagród przyznawanych przez Korporację Samorządową im. Józefa Dietla.  Laureatem Dyplomu Honorowego Nagrody w kategorii przedsiębiorstw został Stalprodukt.

Powstała w 2003 roku Korporacja Samorządowa im. Józefa Dietla skupia działaczy społecznych i samorządowych z Małopolski. W 2007 roku ustanowili oni nagrodę Dietla chcąc wyróżnić „osoby i instytucje działające na rzecz dobra ogólnego”.

Trudno przecenić wkład osoby Józefa Dietla w rozwój Krakowa i Małopolski. Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a następnie pierwszy prezydent autonomicznego Krakowa słynął ze swego patriotyzmu i talentu organizatorskiego. Kraków zawdzięcza mu rozwój uzdrowisk, uporządkowaną zieleń, ale i kanalizację, oświetlenie, szalety miejskie…

Nagradzając „współczesnych Dietlów”, ludzi którzy w opinii samorządowców „wzorem swojego wielkiego Poprzednika wytrwałą pracą, determinacją i uporem, na przekór malkontentom i przeciwnościom budują pomyślność i dobrobyt naszych Małych Ojczyzn i całego Regionu”, Korporacja postanowiła promować obywatelskie i patriotyczne postawy.

W tym roku laureatem Nagrody Głównej został prof. dr hab. Franciszek Ziejka, były rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. W poprzednich latach  laureatami Nagrody byli: dr Krzysztof Pawłowski (2008), Bartosz Szydłowski (2009), Anna Dymna (2010) i ks. Andrzej Augustyński (2011).

Nagroda Dietla przyznawana jest osobom prowadzącym swoje działania na terenie województwa małopolskiego za wybitne osiągnięcia i pracę na rzecz społeczności lokalnej, samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego. Dyplomy przyznawane są w trzech kategoriach.

Laureatem Dyplomu Honorowego Nagrody w kategorii „organizacja pozarządowa” został Klub Jagielloński, a w kategorii „instytucja” – Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Nagrodę i Dyplomy Honorowe przyznała Kapituła, w której skład, oprócz laureatów poprzednich edycji, weszli: przewodniczący sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, prezydent Miasta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł i marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa. Przewodniczącym Kapituły jest prezes Korporacji – Bogumił Nowicki.

Odbierając Dyplom Honorowy z rąk rektora UJ Karola Musioła i dziękując członkom Kapituły za uznanie zasług Spółki, prezes Piotr Janeczek pogratulował zwycięstwa pozostałym laureatom i zapewnił, że działania Spółki nadal będą ukierunkowane na rozwój regionu i pracę na rzecz lokalnej społeczności.

Certyfikaty